Namibia 2010/11

Namibia Premier League

Table:

 1.Black Africa            20 13  2  5  37-17  41  Champions  [Windhoek]
 2.Ramblers                20 10  4  6  21-13  34  [Windhoek]
 3.African Stars           20  7  8  5  21-16  29  [Windhoek]
 4.United Africa Tigers    20  8  4  8  25-18  28  [Windhoek]
 5.Eleven Arrows           20  8  4  8  25-20  28  [Walvis Bay]
 6.Orlando Pirates         19  8  4  7  26-24  28  [Windhoek]
 7.SK Windhoek             20  8  4  8  19-22  28  [Windhoek]
 8.Blue Waters             20  7  4  9  24-26  25  [Kuisebmund]
 9.Civics FC               20  7  4  9  16-26  25  [Windhoek]
10.Blue Boys               19  7  3  9  27-32  24  [Swakopmund]
-------------------------------------------------
11.Mighty Gunners          20  6  5  9  24-32  23  [Otjiwarongo]
12.Oshakati City FC        20  5  4 11  18-37  19  [Oshakati]

Round 1
[Sep 24]
Orlando Pirates         2-1 Civics
   [Lucky Kooper 46, Klaas Blom 77 - Heini Isaacks 88]
   [Sent Off: Bobby Kaapama [C] 72 mins]
[Sep 25]
African Stars           2-2 Blue Waters
   [Ronald Ketjijere 7, Henry Somseb 12 [mins] -  Knowledge Iipinge 6, Wycliff Kambonde 48]
Black Africa            2-0 SK Windhoek
   [Jerome Louis 1-0, Bryan Bantam 93]
   [Sent Off: Gustav Isaack 63 mins, Jeremiah Baisako 75 mins [both SKW]]
Ramblers                3-0 Blue Boys
   [Eslin Kamuhanga 32, Floris Diergaardt 2-0, Eusebio Fredericks 75]
Oshakati City           2-0 Mighty Gunners
   [Ruben Ndahepele, Raphael Nuumbembe]
[tba]
Eleven Arrows           n/p Tigers                 [Tigers dns]

Round 2
[Sep 29]
African Stars           1-1 SK Windhoek
   [Edison Muheua 31 [pen] - Alfred Ndyenge 48]
[Oct 1]
Tigers                  1-0 Black Africa
   [Pineas Jacob]
[Oct 2]
Blue Boys               2-2 Orlando Pirates
Blue Waters             0-1 Ramblers
   [Junior Shikokolo]
Civics                  1-1 Oshakati City
Mighty Gunners          1-0 Eleven Arrows
   [Dixuxa Nanuseb]

Round 3
[Oct 6]
Ramblers                0-0 SK Windhoek
[Oct 8]
African Stars           0-2 Tigers
   [Kenny Malgas 0-1, Nelson Akwenye 0-2]
[Oct 9]
Black Africa            6-1 Mighty Gunners
Blue Boys               0-1 Civics
   [Heini Isaacks]
Eleven Arrows           5-1 Oshakati City
Orlando Pirates         1-2 Blue Waters

Round 4
[Oct 13]
Tigers                  0-1 Ramblers
   [Floris Diergaardt 2]
[Oct 15]
SK Windhoek             2-0 Orlando Pirates
   [Larry Horaeb 50, Milton Chapo 57]
[Oct 16]
Blue Waters             2-1 Blue Boys
   [Wycliffe Kambonde (2) - Nando Imbili 10]
Civics                  2-1 Eleven Arrows
   [Brian Brendell 30, Costa Khaiseb 67 [pen] - Muna Katupose 1-1]
Mighty Gunners          0-1 African Stars
   [Ikuaterua Tjozongoro]
Oshakati City           1-0 Black Africa
   [Raphael Nuumbembe]

Round 5
[Oct 22]
Orlando Pirates         2-1 Tigers
   [Engelhardt Kahua 70, Michael Pienaar 83 - Amy Gebhardt 0-1]
   [Sent Off: Amy Gebhardt [T]]
[Oct 23]
African Stars           2-0 Oshakati City
   [Ikuaterua Tjozongoro 13, Edwin Korukuve 18]
Black Africa            1-0 Eleven Arrows
   [Marco Van Wyk]
Blue Boys               0-2 SK Windhoek
   [Alfred Ndjenge, Gustav Isaack]
Blue Waters             1-0 Civics
   [Hendrik Somaeb]
Ramblers                2-1 Mighty Gunners
   [Emilio Martin 1-0, Sydney Urikhob 2-0 - Harold Ochurub 2-1]

Round 6
[Oct 29]
Civics                  0-1 Black Africa
   [Jerome Louis]
[Oct 30]
Eleven Arrows           0-0 African Stars
Mighty Gunners          1-1 Orlando Pirates
Oshakati City           1-1 Ramblers
SK Windhoek             2-1 Blue Waters
   [Ivan Blom]
Tigers                  1-2 Blue Boys

Round 7
[Nov 3]
Black Africa            0-0 African Stars
[Nov 5]
Civics                  0-2 SK Windhoek
   [Larry Horaeb, Alfred Ndyenge]
[Nov 6]
Blue Boys               3-0 Mighty Gunners
Blue Waters             0-1 Tigers
   [Kenny Malgas]
Orlando Pirates         2-1 Oshakati City
   [Michael Pienaar 1-1, Albertus Matsuib 2-1 - Benson Shilongo 0-1]
Ramblers                1-0 Eleven Arrows
   [Sydney Urikhob]

Round 8
[Nov 12]
Black Africa            1-0 Ramblers
[Nov 13]
Mighty Gunners          3-0 Blue Waters
Oshakati City           0-0 Blue Boys
Tigers                  2-0 SK Windhoek
[Nov 14]
Eleven Arrows           2-1 Orlando Pirates
[Nov 24]
African Stars           1-2 Civics

Round 9
[Nov 17]
Civics                  1-0 Tigers
   [Linton Aseb]
[Nov 19]
Ramblers                1-0 African Stars
   [Nico Narib]
   [Sent Off: Benji Ketjijere [R]]
[Nov 20]
Blue Boys               0-1 Eleven Arrows
Blue Waters             2-0 Oshakati City
Orlando Pirates         1-0 Black Africa
   [Engelhard Kahua]
SK Windhoek             1-0 Mighty Gunners

Round 10
[Dec 3]
Civics                  0-0 Ramblers
[Dec 4]
African Stars           2-1 Orlando Pirates
Black Africa            4-2 Blue Boys
Eleven Arrows           1-0 Blue Waters
Mighty Gunners          1-1 Tigers
Oshakati City           0-1 SK Windhoek

Round 11
[Dec 10]
Ramblers                2-3 Orlando Pirates
   [Erastus Ndjavera, Alex Ferreira - Lucky Kooper, Theophelus Tsowaseb (2)]
[Dec 11]
Blue Boys               2-4 African Stars
   [- Ninja Karongee (3)]
Blue Waters             3-2 Black Africa
Civics                  1-0 Mighty Gunners
   [Brian Brendell]
SK Windhoek             0-2 Eleven Arrows
Tigers                  5-1 Oshakati City
   [Kenny Malgas (2), Pineas Jacob, Ananias Gebhardt, Seven Nangolo - ?]

Round 12
[Jan 22]
Blue Boys               2-1 Ramblers
Blue Waters             0-1 African Stars
Mighty Gunners          3-1 Oshakati City
Tigers                  1-1 Eleven Arrows
[Jan 23]
Civics                  0-2 Orlando Pirates
[Feb 2]
SK Windhoek             1-2 Black Africa

Round 13
[Jan 26]
SK Windhoek             0-0 African Stars
[Jan 28]
Black Africa            1-0 Tigers
[Jan 29]
Eleven Arrows           1-1 Mighty Gunners
Oshakati City           0-2 Civics
[Mar 19]
Orlando Pirates         abd Blue Boys              [abandoned at 3-0 in 75';
Ramblers                0-1 Blue Waters             Blue Boys walked off]

Round 14
[Feb 10]
SK Windhoek             0-1 Ramblers
   [Eslin Kamuhanga]
[Feb 11]
Tigers                  0-0 African Stars
[Feb 12]
Blue Waters             0-0 Orlando Pirates
Civics                  5-2 Blue Boys
   [Heini Isaacks, Mabasa Kafahakutizwi, Costa Kheiseb, Bobby Kaapama, Brian Brendell - Lindon Aseb (2)]
Mighty Gunners          2-1 Black Africa
   [David Anton 1-1, Harold Ochurub 2-1 - ?]
Oshakati City           1-0 Eleven Arrows

Round 15
[Feb 16]
Ramblers                0-1 Tigers
[Feb 18]
Orlando Pirates         1-2 SK Windhoek
   [Jeremia Baisako 1-0 - Michael Pienaar [og] 1-1, Alfred Ndyenge 1-2]
[Feb 19]
Black Africa            5-2 Oshakati City
   [Marco Van Wyk (2), Warren Neidel, Willy Stefanus, Elifas Heita - Simon Ouseb, Rodney Damaseb [pen]]
African Stars           1-1 Mighty Gunners
   [Heinrich Kazerua 80 - Harold Ochurub 89 [pen]]
Blue Boys               2-1 Blue Waters
Eleven Arrows           3-0 Civics
   [Dumisa Jantze, Abraham Paulus, Joseph Mutelo]

Round 16
[Mar 4]
Tigers                 0-1 Orlando Pirates
   [Teophelus Tsowaseb]
[Mar 5]
Mighty Gunners         0-2 Ramblers
Civics                 0-0 Blue Waters
SK Windhoek            0-2 Blue Boys
   [Fani Matheus (2)]
Eleven Arrows          1-3 Black Africa
   [George Hummel - Bryan Bantam, Bradley Wermann, Willy Stephanus]
Oshakati City          2-0 African Stars
   [Rodney Damaseb, Fungai Chirinda]

Round 17
[Mar 11]
Black Africa           3-0 Civics
   [Marco van Wyk (2), Bradley Wermann]
[Mar 12]
Blue Waters            3-1 SK Windhoek
Blue Boys              0-1 Tigers
   [Pineas Jacob]
African Stars          1-0 Eleven Arrows
   [Edison Muheua]
[Mar 26]
Ramblers               3-0 Oshakati City
   [Eslin Kamuhanga 2 [pen] 59,77]
Orlando Pirates        3-1 Mighty Gunners
   [Harold Haimbodi 1-1, Johannes Seibeb 2-1 [pen], Klaas Blom 3-1 - Harold Ochurub 16 [pen]]
   [Sent Off: Johannes van der Westhuizen [MG]]

Round 18
[Mar 30]
SK Windhoek            0-0 Civics
[Apr 1]
African Stars          1-1 Black Africa
   [Ronald Katjijere 1-0 - Jerome Louis 37]
[Apr 2]
Eleven Arrows          1-1 Ramblers
Oshakati City          1-1 Orlando Pirates
Mighty Gunners         1-1 Blue Boys
Tigers                 3-3 Blue Waters
   [Letu Shatimuene 1-1, Ananias Gebhardt 2-3,3-3 - Hendrik Somaeb 0-1, Willem Kambonde 1-2, Reginald Haraseb 1-3]

Round 19
[Apr 13]
Civics                 0-4 African Stars
[Apr 15]
SK Windhoek            2-1 Tigers
[Apr 16]
Ramblers               0-2 Black Africa
Blue Boys              3-1 Oshakati City
Blue Waters            2-3 Mighty Gunners
Orlando Pirates        1-2 Eleven Arrows

Round 20
[Apr 27]
Tigers                 3-0 Civics
[Apr 28]
Eleven Arrows          2-3 Blue Boys
[Apr 29]
African Stars          0-1 Ramblers
   [Benson Shilongo]
   [Sent Off: Ricardo Tjiuoro [AS]]
[Apr 30]
Black Africa           2-1 Orlando Pirates
   [Warren Neidel 65, Asprila Wermann 84 - Johannes Seibeb 0-1 [pen]]
Oshakati City          3-1 Blue Waters
Mighty Gunners         4-2 SK Windhoek

Round 21
[May 14]
Blue Boys              1-2 Black Africa
Blue Waters            2-1 Eleven Arrows
Orlando Pirates        0-0 African Stars
Ramblers               1-1 Civics
SK Windhoek            4-2 Oshakati City
Tigers                 0-1 Mighty Gunners
   [Anton Dawid]

Round 22
[May 21]
African Stars          2-0 Blue Boys
   [Denis Ngueza 1-0, Linovene Heita [og] 2-0]
Black Africa           2-1 Blue Waters
Eleven Arrows          2-0 SK Windhoek
Mighty Gunners         0-1 Civics
   [Lucky Maselesele]
Orlando Pirates        1-0 Ramblers
Oshakati City          1-2 Tigers


2009/10

list of champions


About this document

Prepared and maintained by Ian King for the Ian King Football Webpages

Author: Ian King
Last updated: 25 June 2011

(C) Copyright Ian King 2010/11
You are free to copy this document in whole or part provided that proper acknowledgement is given to the author. All rights reserved.